Dış Ticaret Bülteni

"World Food İstanbul" Hk
İlgi : Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nun 29.08.2022 tarihli epostası.
İlgide kayıtlı yazıda, 1-4 Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde "World Food lstanbul" fuarının gerçekleştirileceği bildirilmekte olup, ilgili fuara katılacak Mısırlı firma listesinin bir örneği aşağıdaki linkte iletilmektedir.
https://we.tl/t-iosja5ZHwy

Sommet Hayvancılık Zirvesi, 4-7 Ekim 2022, Fransa
İlgi : Fransa Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin 01.09.2022 tarihli yazısı.
Fransa Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nin ilgi yazısında, 4-7 Ekim 2022 tarihleri arasında, Fransa'nın Clermont-Ferrand şehrinde Avrupa'nın en önemli hayvancılık fuarlarından olan Sommet Hayvancılık Zirvesi'nin gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Çok sayıda etçi ve sütçü büyükbaş, küçükbaş toplam 2.000 baş hayvanın bulunacağı Fuarda tüm yetiştiricilik sektörlerini (genetik ve canlı hayvanlar, hayvan yemi, hijyen ve hayvan sağlığı, sağım malzemeleri ve süt ekipmanları, hizmetler ve yetiştiricilik malzemeleri, barınaklar, yenilenebilen enerjiler, tarım makineleri) kapsayan geniş bir ürün yelpazesi sunulacağı ifade edilmektedir.
65 ülkeden 95.000 ziyaretçi ve 33 ülkeden gelen toplam 1.510 katılımcıyla gerçekleşecek olan bu kapsamlı fuar esnasında katılımcı firmalarla ikili görüşmeler yapabilme, bölgenin işletmelerini de (çiftlikler, mezbahalar, suni tohumlama merkezleri, mandıralar, ihracat merkezleri) ziyaret etme imkanı bulunacaktır. Fuar esnasında, her gün yarım günlük programlar şeklinde olmak üzere toplam 20'den fazla çiftlik ziyaret turu organize edilecektir.
Fuar hakkında detaylı bilgi aşağıdaki linkte yer almaktadır.
https://we.tl/t-jtTLdeVLZC

UR-GE Projesi Bilgilendirme Toplantısı
Odamız tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” (Ur-Ge) kapsamında firmalarımızın sektörel olarak yurtdışına açılmaları amacıyla Ur-Ge Projeleri planlanmaktadır.
Proje kapsamında firmaların, gelişme hızı yüksek ve Türkiye’nin nispeten düşük pazar payına sahip olduğu ülkelere yönelik ihracatlarının sürdürülebilir olarak artırılmasının sağlanması, şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır.
Projeye katılan firmaların, projeyi hazırlayan kuruluş önderliğinde, ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri yerine getirmeleri beklenmektedir. Proje maliyetlerinin %75’i Ticaret Bakanlığı, kalan %25’lik kısım ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanmaktadır.
UR-GE Projeleri (Bilgi ve Belgeler) ve Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliğ hakkında 14 Eylül 2022, çarşamba günü 14.00’te çevrimiçi toplantı düzenlenecek olup; hibe desteği, projeye katılım ve proje faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
Odamız organizatörlüğünde yürütülecek olan Ur-Ge projesine ilişkin süreçler hakkında bilgilendirme ve değerlendirmelere yer verilecek toplantıya projelerde yer almak üyelerimizin katılımı önem arz etmektedir.
Tarih: 14 Eylül 2022, Çarşamba 14.00
Toplantı Katılım Linki: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZcoduyprjojH9cI52-sWwCHOx0sf9PQwtE2
Toplantı Kimliği: 835 1510 1953
Parola: 12345

Sri Lanka Yatırım Kurulu Girişim
İlgi : Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği'nin 25.08.2022 tarih ve 1/XIV sayılı yazısı.
İlgide kayıtlı yazıda, Sri Lanka Yatırım Kurulu (Board of Investment of Sri Lanka - BOI) tarafından yatırımcıları yeni iş ortakları ile buluşturmayı amaçlayan "Ortaklık Bulucu" (Partnership Finder - PF) adlı yeni bir stratejik girişimin başlatıldığı bildirilmektedir.
Yazıda devamla, "Ortaklık Bulucu" girişimin, Türk şirketlerinin benzer ticari faaliyetlerinde bulunan Sri Lankalı şirketler ile bağlantı kurmasına ve iş yapma olanaklarını değerlendirmesine yardımcı olacağı ifade edilmektedir.
Detaylı bilgi için "Ortaklık Bulucu" internet sitesinin (https://application.boi.lk/PF/partnershipfinder) ziyaret edilmesi gerekmektedir.