Dış Ticaret Bülteni

TÜRKİYE – ALMANYA ÇALIŞMA GRUBU
Sayın Üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) I.Dönem Toplantısı sonrası kurulan “Ticaret Çalışma Grubu” eş-başkanlığı Birliğimiz ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) tarafından yürütülmektedir. Bahse konu çalışma grubunun görevi, “Türkiye ile Almanya arasında ikili ticaret fırsatları, ticareti engelleyen kural ve uygulamalar ile geleceğe dönük işbirliğini geliştirerek güçlendirecek projelerin önerilmesi” olarak belirlenmiştir.
Bu çerçevede şirketlerimizin görüşlerini belirlemeye dönük çalışmalar sürdürülmektedir.
Türk-Alman Ticaret Çalışma Grubu’nun JETCO’ya sunacağı görüş, öneri ve tavsiyelerden faydalanılmak üzere, 18 Haziran 2019 tarihine kadar Damla Tufan, E-posta: [email protected] adresine görüşlerin iletilmesi gerekmektedir.
Bilginize.
TÜRKİYE – KKTC TİCARET ODASI FORUMU 1.EKONOMİ KONFERANSI

Sayın üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; 26 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirileceği belirtilen, “Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı”, 6 Temmuz 2019 tarihine ertelenmiştir.
Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu ev sahipliğinde Lefkoşa’daki Konferansın açılış konuşmaları, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat OKTAY, KKTC Başbakanı Sayın Ersin TATAR, TOBB Başkanı M. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay DENİZ tarafından yapılacaktır.
Konferans kapsamında KKTC’de iş yapma fırsatları ve yatırım ortamına ilişkin sunumların yanı sıra, eğitim, turizm, tarım, bilişim teknolojileri ve lojistik sektörlerinde iş görüşmeleri düzenlenecektir.
Konferans taslak programı ve katılım teyit formuna http://ekonomikonferansi.tobb.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
Konferansa katılım ücretsiz olup, katılım teyidi için belirtilen linkte yer alan başvuru formunun en geç 27 Haziran 2019 Perşembe mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.
Bilginize.1.DAKAR PETROL VE GAZ FUARI

Sayın üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği'nden Odamıza gelen yazıda; Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir notaya atfen, 1.Dakar Petrol ve Gaz Fuarı’nın, Senegal Uluslararası Dış Ticaret Merkezi ve Netoil Group Investment S.A ile işbirliği içinde Senegal Devleti’nin himayelerinde “Afrika’da Petrol, Gaz ve Yeşil Enerji: Enerji Geçişi ve Altyapıların Finansmanında Yenilikçi Çözümler ve Yatırım Fırsatları” temasıyla 24-28 Haziran 2019 tarihleri arasında Dakar Uluslararası Dış Ticaret Merkezi’nde düzenleneceği bildirilmektedir.
Notada ayrıca, genel olarak enerji ve özellikle de yenilenebilir enerji odaklı petrol ve gaz alanında müdahil olan tüm ilgili taraflara açık olan fuarın aynı zamanda yerel ve yabancı yatırımcılar, hükümet temsilcileri ve tüm petrol ve gaz sanayi aktörleri arasında yatırım alanında fırsatları, ortaklıkları ve ticari alanda işbirliklerini görüşme imkanı veren bir platform olduğu belirtilmektedir.
Söz konusu fuara ilişkin bilgilere www.tobb.org.tr “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Yurtdışı Etkinlikler” sayfasından ulaşılabilmektedir.
Bilginize.ULUSAL BAYRAM GÜNLERİ RUHSATI

Sayın üyemiz,
Adapazarı Belediye Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden Odamıza gelen yazıda; Belediye Gelirleri Kanununun 58.Maddesine istinaden 2019 yılı Ulusal Bayram Günlerinde işyerini açmak isteyen tüm Esnaflarımızın ( herhangi bir istisna veya muafiyet bulunmamaktadır) Belediye Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne müracaat ederek 2019 mali yılı için Ulusal Bayram Günleri Çalışma Ruhsatı almaları gerekmektedir. Ruhsat almadan işyerini açan esnaflar hakkında mevzuat gereğince işlem tesis edilecektir.
Bilginize.