Dış Ticaret Bülteni

Türkiye-Ürdün Yatırım Forumu Hk.

27 Kasım 2018
Sayın Üyemiz;
DEİK / Türkiye-Ürdün İş Konseyi tarafından 27 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Wyndham Grand
Otel’de “Türkiye-Ürdün Yatırım Forumu” düzenlenecektir. Forum’a T.C. Ticaret Bakanı Sayın
Ruhsar Pekcan ve Ürdün Haşimi Krallığı Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Tariq Hammouri’nin
katılımları öngörülmektedir.
Söz konusu forumda, Ürdün’de yatırım, ticaret ve müteahhitlik alanlarında iş birliği temalı
oturumlar düzenlenecektir. Akabe Özel Ekonomi Bölgesi (ASEZA), Ürdün Sanayi Bölgeleri
(JIEC), PBI Akabe Sanayi Bölgesi ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) temsilcilerinin de
katılacağı oturumlarda, Ürdün’de enerji, su ve ulaştırma sektörlerine dair sunumlar
gerçekleştirilecektir.
Ürdün, Orta Doğu’nun siyasi ve ekonomik açıdan en istikrarlı ülkerinden biri olarak, gelişmiş
altyapı hizmetleri, kalifiye ve ucuz işgücü arzı, Batı normlarına yakın kamu uygulamaları,
yabancı yatırımları teşvik etmesi, yüksek eğitim seviyesi ve elverişli iklimiyle yabancı
yatırımcılara önemli fırsatlar sunmaktadır. Ürdün’ün Amerika Birleşik Devletleri ile 2010’da ve
Kanada ile 2012’de uygulamaya konan serbest ticaret anlaşmaları ülkenin bölgedeki önemini
artırmaktadır. Ürdün aynı zamanda Arap Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) üyesidir.
Ürdün’e ihracatımızda potansiyel arz eden birçok ürün kategorisi arasında, otomotiv ana ve
yan sanayii ürünleri, kozmetik ürünleri, temizlik maddeleri, kağıt, mücevherat, mobilya,
ambalaj malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir-çelik, doğal taşlar, kablo ve teller, hazır giyim
ürünleri, kumaş, tekstil yan sanayii, iş makineleri, elektrikli makineler, plastik işleme
makineleri, beyaz eşya, gıda mamulleri gibi ürünler yer almaktadır.
Söz konusu iş forumuna katılım ücretsiz olup, kayıt yaptırmak isteyen üyelerimizin;
https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/772/11690 adresinden 20 Kasım 2018 Salı günü
saat 12:00’ye kadar kayıt yapmaları gerekmektedir.
Detaylı bilgi için:
Aziz Toprak
Email: [email protected]
Tel: 0212 339 5029
Muhammed Ammash
Email: [email protected]
Tel: 0212 339 5029

Bulgaristan Türkiye İş Forumu

DEİK tarafından Odamıza gönderilen e-postada

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Sofya'ya resmi ziyareti vesilesiyle Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı(BSMEPA) iş birliğiyle 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Sofia Ramada City Centre Otel'de "Bulgaristan - Türkiye İş Forumu" düzenleneceği bildirilmiştir.

Kayıt formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/773/11580

2. EİT Kamu ve Özel Sektör Enerji – Petrokimya Konsorsiyumu Hakkında

 

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan 02.11.2018 tarih ve 16313 satılı yazıda, İran Ticaret Sanayiler Madenler ve Tarım Odası tarafından 2-3 Aralık 2018 tarihlerinde, Tahran’da 2. EİT Kamu ve Özel Sektör Enerji – Petrokimya Konsorsiyumu / Şirketleri etkinliğinin düzenleneceği bildirilmektedir.

Söz konusu etkinliği İran’da petrol ve enerji konularının önde gelen bürokratları ve yetkililerinin, bölge Odaların temsilcilerinin, bölge ülkelerin Büyükelçileri, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Kalkınma Bankası yetkilileriyle İran şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin katılımlarının beklendiği ifade edilmektedir.

Etkinliğin taslak gündemi ve etkinlikle ilgili önemli bilgiler veren kavram kağıdı www.tobb.org.tr web adresinde “Hizmetler/Uluslararası İş İmkânları-Ülke Duyuruları- İran” bölümünde yer almaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve katılım bildirmek için EİT TSO Genel Sekreterliği ve EİT TSO İran Ulusal Komitesi ile irtibata geçilebilir.

EİT TSO İletişim: E-posta: [email protected] tel: 0212 924 3973

EİT TSO İran Ulusal Komitesi İletişim: E-posta: [email protected]  ; tel: +98 21 85732533

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Abd’nin İran’a Yönelik Yaptırımları

 

Sayın Üyemiz,

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına istinaden TOBB’dan alınan 30.10.2018 tarih ve 431 sayılı yazıda, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi tarafından 16 Ekim 2018 tarihinde yapılan basın açıklamasıyla, Devrim Muhafızları Ordusu-Kudüs Gücü (DMO)” altında hareket eden paramiliter örgüt olarak adlandırılan “Besic Direniş Gücü (Basij Resistance Force)” ve adı geçen örgütün ticari faaliyetlerini yürüten şemsiye kuruluş olduğu belirtilen “Bünyat Taavün Beiç (Bonyad Taavon Basij)” ile bunlarla bağlantılı 20 İran şirketi ve mali kuruluşun “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist (SDGT)” listesine dâhil edildiği ve bu kuruluşlara yaptırım uygulanması kararı alındığı bildirilmiştir.

Yazıda devamla konuya ilişkin olarak, ABD Büyükelçiliği yetkilisi tarafından söz konusu kuruluş ve şirketlerin mali varlıklarının dondurulacağı, ABD vatandaşlarının bu şirketler ile ticari işlem yapmalarının yasaklandığı, bu işlemlere giren üçüncü ülke vatandaşlarının da ikincil yaptırımlara tabi olabilecekleri belirtilmektedir. Özellikle, bahse konu kuruluşlar arasında yer alan ve ülkemizde üç şubesi bulunan Bank Mellat bakımından ilgili kurumların uyarılması istenmiş, ABD’nin beklentisinin, söz konusu şubelerin kapatılarak adı geçen kuruluş ve şirketlere ülkemiz tarafından da yaptırım uygulanması olduğu ifade edilmiştir.

BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yaptırım kararları ülkemiz bakımından hukuki bağlayıcı nitelikte olup, ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından uygulanmasının zorunlu olduğu, buna mukabil, ABD ve AB’nin kabul ettikleri tek taraflı yaptırım karar ve uygulamalarının Türkiye açısından hukuki bağlayıcılığının bulunmadığı, ancak ABD yaptırımlarının sınır aşar nitelikte uygulandığı cihetle, yaptırım altına alınacak kişi ve kuruluşlarla iş akdine girecek firma ve kuruluşlarımızın da dolaylı olarak yaptırımdan etkilenme olasılığının söz konusu olduğu belirtilmektedir.

İhracat Destek Animasyonları

 

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan aldığımız yazıda,  Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü iştigal alanı içerisinde yer alan devlet destekleri kapsamında firmaların yurtdışına açılmaları ve ihracatlarını artırmaları amacıyla çeşitli enstrümanlarla desteklendiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, desteklerin basit bir şekilde görseller yardımıyla anlatıldığı https://kolaydestek.gov.tr/ isimli bir platform oluşturulduğu ve kısa sürede yoğun bir ilgiye mazhar olduğuna dikkat çekilmiştir. Desteklerin daha anlaşılır olması için 9 ayrı animasyon film hazırlanarakhttps://kolaydestek.gov.tr/animasyonlar/ adresinde yer aldığı bildirilmiştir.

Üyelerimizin bilgilerine arz olunur.

BMGK Irak Yaptırımlar Listesinin Güncellenmesi

 

Sayın Üyemiz,

Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına istinaden, TOBB’dan gönderilen 22.10.2018 tarih ve 15585 sayılı yazıda, Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilciliğimizden alının bir yazıya atfen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1518 (2003) sayılı kararı uyarınca faaliyet gösteren Irak Yaptırımlar Komitesi’nin Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilciliklerle ve Daimi Gözlemciliklere gönderilen Notaların örneğinin TOBB’a iletildiği belirtilmektedir.

Bahsi geçen Notalarda, 1483 (2003) sayılı BMGK kararının 19uncu ve 23üncü paragrafları çerçevesinde mal varlıkları dondurulan şahıslar ve kuruluşlar listesinden IQe.168 Name: STATE ORGANIZATION FOR CONSTRUCTION INDUSTRIES ve IQe. 120 Name: STATE ENTERPRISE AUTOMOTIVE INDUSTRIES kuruluşlarının çıkarıldığı bildirilmekte olup, detaylı bilgiye www.tobb.org.tr “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkânları/Diğer Duyurular” bölümünden ulaşılmaktadır.

Ukrayna Rehabilitasyon ve Sağlık Kompleksi Yatırım Projesi

 

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan alınan 10.10.2018 tarihli e-postada Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan ve bir örneği ekte sunulan belgede, “Pokrovska Dolina” adlı inşaat ve yapı kooperatifinin rehabilitasyon ve sağlık kompleksi yapım projesi için yatırımcı aradığı bildirilmektedir.

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3799_rehabilitation_health_project.pdf

İlgilenen üyelerimize duyurulur.

BMGK Irak Yaptırımlar Listesinin Güncellenmesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza iletilen 22 Ekim 2018 tarihli yazıda,

Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili yazısıyla, Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilciliğimizden alınan bir yazıya atfen, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1518 (2003) sayılı kararı uyarınca faaliyet gösteren Irak Yaptırımlar Komitesi’nin Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilciliklere ve Daimi Gözlemcilere gönderilen Notaların örneğinin TOBB’a iletildiği bildirilmektedir.

Bahsi geçen notalarda, 1483 (2003) sayılı BMGK kararının 19’uncu ve 23’üncü paragrafları çerçevesinde malvarlıkları dondurulan şahıslar ve kuruluşlar listesinden IQe.168 Name: STATE ORGANIZATION FOR CONSTRUCTION INDUSTRIES ve IQe. 120 Name: STATE ENTERPRISE AUTOMOTIVE INDUSTRIES kuruluşlarının çıkarıldığı bildirilmekte olup, detaylı bilgiye TOBB web sayfası “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Diğer Duyurular” bölümünden ulaşılmaktadır.

Üyelerimize saygıyla duyurulur.

FUTURALLIA TUNISIA 2018 İş Forumu

Sayın Üyemiz,

TOBB’dan aldığımız 05.07.2018 tarih ve 10313 sayılı yazıda, Dışişleri Bakanlığı’ndan aldıkları yazıya atfen, Fransa, Belçika, Romanya, Polonya, Kanada, ABD ve Katar gibi ülkelerde gerçekleştirilen FUTURALLIA İş Forumu’nun, “FUTURALLIA TUNISIA 2018” adıyla bu yıl 14-16 Kasım 2018 tarihleri arasında, Tunus’un başkenti Tunus’ta Laico Otel’de düzenleneceği belirtilmiştir.

Söz konusu iş forumuna, Afrika, Avrupa, Mağrip, Orta Doğu, Asya ve Amerika’dan 600’den fazla kişinin katılması öngörülmektedir.

Forum kapsamında, 8000’den fazla iş görüşmesi planlanmakta olup, gıda işleme endüstrisi, sağlık, dijital teknoloji, yenilenebilir enerji başta olmak üzere pek çok sektörden katılım beklenmektedir.

Etkinliğe katılmak isteyen Üyelerimiz için iletişim bilgileri aşağıda sunulmuştur.

 

Ayrıntılı Bilgi ve Katılım İçin
Tel: +216 31 388 100 / +216 31 388 101
E-Posta: 
[email protected]
Web: 
www.futurallia2018.com