Dış Ticaret Bülteni

İran’da Konfeksiyon Ürünleri Satışı Yapan Şirketler İçin Yeni Düzenleme

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan yazıda;

İran’da konfeksiyon ürünleri satışı yapan şirketler için yeni bir düzenleme yapıldığı, söz konusu tebliğin 09/10/2016 tarihinde yürürlüğe girdiği ve uygulaması için 3 aylık süre tanındığı belirtilmektedir.

Söz konusu düzenleme kapsamında;

1. İran’a ihracat yapmak isteyen yabancı şirketlerin, ülkede bulunan temsilci veya şubeleri ile resmi distribütörlük anlaşması imzalayıp, mezkur belgeyi bağlı olduğu Ticaret Odası, Dışişleri Bakanlığı ve İran’ın o ülkede faaliyet gösteren dış temsilciliklerinde onaylatması ve onaylı belgenin ruhsat almak için İran Esnaf Odası’na sunması gerektiği bildirilmiştir.

2. İran Esnaf Odası tarafından verilen ruhsat ilk aşamada 2 yıllık olup, bu süre uzatılabilmektedir. Her ürün için bir GTİP kodu belirlenmekte olup, söz konusu kod ürünün gümrüklerden ithali anından satışına kadar olan vergi denetiminin yapılması için belirlenmiştir.

3. Bahse konu Genelge, yabancı bir firmanın söz konusu ürünlerde ithalat yapabilmesi için ithalat miktarının belirli bir kısmını ya İran’daki üreticilere vereceği sipariş ile tedarik etmesini veya İranlı temsilcisi ile ortak ya da tek başına İran’da üretim tesisi kurarak ilk 2 sene için ithalat miktarının %20’sini İran’da üretmesini ve söz konusu üretimin %50’sini başka bir ülkeye ihraç etmesini zorunlu kılmıştır. Ayrıca, 3. yıldan itibaren her yıl için İran’da üretim miktarında %5 artış istenmektedir.

 

Tunus'ta Açılan Uluslararası İhaleler

İhale Tarihi: 01.03.2017
Ülke: TUNUS
Açıklama
Tunus’ta açılan uluslararası nitelikteki ihaleler ile kamu alımlarına ilişkin T.C. Tunus Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin derlediği özet bilgiler ekte sunulmaktadır. Çoklu ihale duyurumuzun "İhale Tarihi" alanına son başvuru tarihi en geç olan ihalenin tarihi yazılmıştır.

İhale ayrıntısı için tıklayınız  

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3342_tunus_28_kasim_5_aralik_2016_ihaleler.pdf


Rusya, Irak, Hong Kong, Ukrayna, Tunus,

PODPOROZHYE ÖZEL SANAYİ BÖLGESİ (Podporozhye Industrial Park)

Ülke: RUSYA
Açıklama
Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilciliği’nden 23.11.2016 tarihinde alınan bir e-posta iletisinde Rusya’da faaliyet gösteren Özel Sanayi Bölgesinden (PODPOROZHYE Industrial Park ) söz edilmekte ve ekinde Bölgenin tanıtım dosyası sunulmaktadır. İletide ayrıca söz konusu Bölgeye ilgi duyan Türk şirketlerinin 
Rusya Ticaret Temsilciliğine de başvurabilecekleri belirtilmektedir.

Ayrıntı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3342_tunus_28_kasim_5_aralik_2016_ihaleler.pdf


Irak Petrol Bakanlığı-Midland Rafineri Şirketinin Tedarik Listeleri

İhale Tarihi: 20.12.2016
Ülke: IRAK
Açıklama
Irak Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliğinden (Ankara) 23.11.2016 tarihinde alınan bir iletinin ekinde yer alan; Irak Petrol Bakanlığı Midland Rafineri Şirketinin çeşitli malzemeler, metaller ve donanım gereksinimini gösterir tedarik listeleri ekte sunulmaktadır.

İhale ayrıntısı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3341_Daura_Refinery.pdf

 

Ayçiçeği Yağı Alım İhalesi

İhale Tarihi: 24.11.2016

Ülke: IRAK
Açıklama
Irak Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliğinden (Ankara) 18.11.2016 tarihinde alınan bir yazıda; Irak Ticaret Bakanlığı’nın Genel Tedarik Birimi tarafından 10 000 MT (± %5) ayçiçeği yağı alımı için bir ihale açıldığı bildirilmektedir.

İhale ayrıntısı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3338_mot_sunflower_oil_2_2016.pdf


Hong Kong İhale Duyuruları

İhale Tarihi: 03.01.2017
Ülke: HONG KONG
Açıklama
T.C. Hong Kong Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden 17.11.2016 tarihinde gönderilen iletide, Hong Kong yönetimince 2 adet ihale açıldığı bildirilmektedir. İletide ayrıca, Hong Kong Hükümeti Lojistik Dairesinde (GLD- Government Logistics Department) bir tedarikçiler listesi tutulduğu ve firmalarımızın http://www.gldetb.gov.hk adresinden söz konusu tedarikçiler listesine kayıt yaptırabilecekleri ve açılan ihalelerden doğrudan haberdar olabilecekleri belirtilmektedir. Bunun dışında, Hong Kong Hükümeti’nin e-Tender Box (ETB) adlı bir elektronik ihale sistemi kullanmakta olduğu; GLD’nin tedarikçiler listesine kayıtlı ve üye firmaların http://www.gldetb.gov.hk adresinde bulunan elektronik ihale sistemine girerek ihale dokümanlarını kendi bilgisayarlarına indirebilecekleri bilgisi de verilmektedir. Açılan ihalelere ilişkin Ataşeliğin gönderdiği belge (İngilizce ve tercümesi) ekte sunulmaktadır. Çoklu ihale duyurumuzun “İhale Tarihi” alanına son başvuru tarihi en geç olan ihalenin tarihi yazılmıştır.

İhale ayrıntısı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3337_Hong_Kong_ihale_duyurulari.pdf

 

Uluslararası Karadeniz Ulaştırma Forumu 2017

Ülke: UKRAYNA
Açıklama
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından; Uluslararası Karadeniz Ulaştırma Forumunun 18-20 Kasım 2017 tarihlerinde Odesa’daki Deniz Terminalinde gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Ayrıntı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3336_black_sea_transport_forum.pdf


"INNOVATION MARKET” (IFIM) - International East European Innovative Economy And Science Forum (IEEF) Uluslararası Forumları

Ülke: UKRAYNA
Açıklama
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından; yenilikçiler, mucitler, önde gelen yenilikçi teknoloji üreticileri, başlangıç projeleri yazarları ve şirketleriyle teknolojik üretim süreçlerini yükseltmek isteyenleri, yatırım projelerini hızlandırmak isteyenleri, çeşitli sanayi dallarından uzmanları, fikri mülkiyet koruma alanında çalışan danışmanları, potansiyel müşterileri, Ukrayna ve diğer bazı ülkelerin yatırım ve finans kuruluşlarından temsilcileri ve Ukrayna’nın siyasi liderlerini bir araya getirmeyi amaçlayan "INNOVATION MARKET” “Yenilikçi Ekonomi ve Bilim Uluslararası Forumu (IFIM) ve Uluslararası Doğu Avrupa Forumunun (IEEF) 22-24 Kasım 2016 tarihlerinde Kiev’de gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Ayrıntı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3335_innovation_market_forum.pdfTunus'ta Açılan Uluslararası İhaleler

İhale Tarihi: 06.12.2016
Ülke: TUNUS
Açıklama
Tunus’ta açılan uluslararası nitelikteki ihaleler ile kamu alımlarına ilişkin T.C. Tunus Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin derlediği özet bilgiler ekte sunulmaktadır. Çoklu ihale duyurumuzun "İhale Tarihi" alanına son başvuru tarihi en geç olan ihalenin tarihi yazılmıştır.

İhale ayrıntısı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3334_tunus_03_08_kasim_2016_ihaleler.pdf


Umman Enerji Santrali İhalesi

İhale Tarihi: 08.12.2016
Ülke: OMAN
Açıklama
T.C. Ekonomi Bakanlığı web sitesinde 02.11.2016 tarihinde Muskat Ticaret Müşavirliğince yayımlanan bir duyuruda, Umman Sultanlığında ülkenin enerji ve su ihtiyacının temin edilmesi alanında faaliyet gösteren Oman Power and Water Procurement Company SAOC tarafından, Muskat Bölgesinde inşa edilecek 850 megavat kapasiteli bağımsız enerji santrali projesi için ön yeterlilik değerlendirilmesi ihalesi açıldığı bildirilmektedir.

İhale ayrıntısı için tıklayınız

http://ihale.tobb.org.tr/dosya/3333_Misfah_RFQ_Oman.pdf


 

Sudan


» 27-28 Şubat 2017 tarihlerinde Hartum’da gerçekleştirilecek olan 3. Arap Tarımsal Yatırım Konferansı hakkında detaylı bilgiye 
buradan ulaşabilirsiniz.

» 34. Uluslararası Hartum Fuarı katılım formu ve katılım ücretleri hakkındaki bilgiyelinklerden ulaşabilirsiniz. Fuar hakkında detaylı bilgi için www.ifksudan.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/sudan/3.%20Arap%20Tar%C4%B1msal%20Yat%C4%B1r%C4%B1m%20Konferans%C4%B1.pdf

 


İRAN

31 Aralık 2016-2 Ocak 2017 tarihlerinde İran’ın Ahvaz şehrinde düzenlenecek İran 6. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Sanayi ve Makineleri Fuarı (AGROMET 2017 AHWAZ) ile ilgili bilgi ektedir.

 

» Batı Azerbaycan – Tebriz’deki yatırım fırsatlarının yer aldığı doküman ekte yer almaktadır.

 

» İran Kırsal Alanlar Atık Su Projesi: İran’ın, İslam Kalkınma Bankası’ndan temin ettiği finansmana ve projeye ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

 

» İran’ın Nükleer Programına ilişkin "Uygulama Günü"nün başlamasıyla birlikte gelinen aşama ve bundan sonraki sürece ilişkin Dışişleri Bakanlığınca hazırlanan bilgi notu ekte yer almaktadır.

 

» Konu: Dışişleri Bakanlığından Alınan İran’a Yönelik Yaptırımlara İlgili Güncel Detaylı Not

 

http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/iran/%C4%B0ran'a%20Y%C3%B6nelik%20Yapt%C4%B1r%C4%B1mlarla%20%C4%B0lgili%20G%C3%BCncel%20Not_Kas%C4%B1m%202015.pdfKATAR

New Law allows 100% non- Qatari investment in all sectors 

Doha Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıya atfen, Katar’da yayınlanan “Qatar Tribune” gazetesinin 20 Ekim 2016 tarihli nüshasında “New law allows 100% non-Qatari investment in all sectors” başlığıyla yer alan haberde, Katar vatandaşı olmayanların halihazırda Katar’daki şirketlerin yalnızca %49’una sahip olabildiğinden bahisle, 19 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen haftalık Bakanlar Kurulu Toplantısında kabul edilen bir kanunla, bundan böyle Katar vatandaşı olmayanların da, tüm sektörlerde proje sermayesinin tamamına yatırım yapabilmelerine olanak sağlanacağı bildirilmektedir.

Söz konusu habere ilişkin metin ekte yer almaktadır.

 http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/katar/Haber%20Metni.pdf

»Türkiye- Katar YDSK tesis edilmesi

Sayın Cumhurbaşkanımızın 14-15 Eylül 2014 tarihlerinde Katar’ı ziyareti sırasında iki ülke arasında Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) tesis edilmesi hususunda mutabık kalınmış, YDSK’nın kuruluşuna ilişkin Ortak Siyasi Bildiri’nin ülkemizce hazırlanmıştır.

http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/katar/Ortak%20Siyasi%20Bildiri.pdf

Bilgilerinizi ve Türkiye-Katar ikili ilişkilerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile, Ortak Siyasi Bildiri ’de kayıtlı işbirliği alanlarında kaydedilen hususlara ilişkin olabilecek görüş ve önerilerinizi içeren bir bilgi notunun 10 Ekim 2014 tarihine kadar Birliğimize (Faks: 0312 218 22 09) iletilmesini rica edilir.

 

» Türkiye- Katar V. Dönem KEK Toplantısı

“Türkiye- Katar V. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı’nın 09-10 Ocak 2014 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecektir. Bilgilerinizi ve Ekonomi Bakanlığına iletilmek üzere,

  • Son KEK toplantısının yapıldığı tarih olan 14 Mart 2011’den bugüne kadar kaydedilen önemli gelişmeleri, ikili ilişkilerde karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini ve gündeme getirilmesinde fayda görülen diğer hususları içeren bir bilgi notunun,
  • KEK Toplantısı sonunda imzalanacak Protokole derç edilmesi zaruri görülen bir husus bulunduğunun değerlendirilmesi halinde, bu konuda Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanacak olan metnin,

en geç 30 Aralık 2013 tarihine kadar Birliğimize (Faks: 0312 218 22 09) iletilmesini rica ederim. Ayrıntılar. >>>

 http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/katar/yatirim.pdf

 

» Katar Enerji ve Sanayi Bakanlığı bünyesinde bulunan Sanayi Bölgeleri Dairesi'nin yerli ve yabancı yatırımı çekme politikası çerçevesinde, Katar'la yatırım alanında işbirliğinde bulunmak isteyen yabancı yatırımcılarla doğrudan bağlantı kurmak istediği belirtilmektedir. Söz konusu Daire'nin iletişim bilgileri ekli yazıda verilmektedir..

 

PERMER PROJESİ

Ülke: ARJANTiN
Açıklama
Arjantin Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden alınan bir yazıda, tarafımızca da 14 Temmuz 2016 tarihinde duyurusu yapılan Catamarca, Chaco, Entre Rios, La Pampa, Salta ve Neuquen vilayetlerinde bulunan kırsal konutlar için yaklaşık altı bin beş yüz adet fotovoltaik güneş enerjisi ekipmanının temini ve iç montajını kapsayan 
PERMER Projesinin ilk aşamasının tamamlandığı ve Projenin ikinci aşaması için yeni ihalelerin açıldığı bildirilmektedir. Yazıda, yüklenici şirketlerin işi tamamıyla her şeyi bitmiş "anahtar teslim" şekilde teslim edecekleri belirtilmektedir. Konuyla ilgili olup, Büyükelçilikçe adresi belirtilen linkte sunulan İspanyolca belgeyi incelemek için lütfen tıklayınız.

https://permer.se.gob.ar/contenidos/archivos/permer/anexo.pdf

https://www.minem.gob.ar/